wtorek, 10 listopada 2015

W związku z  wprowadzeniem rozporządzenia unijnego nr 661/2009, systemy TPMS stały się obowiązkowe dla wszystkich samochodów osobowych z nowymi homologacjami zaczynając od pierwszego listopada 2012 roku i będzie obowiązkowy, niezależnie od daty homologacji samochodów, począwszy od pierwszego listopada 2014 roku. W jakim celu wprowadzono systemy TPMS i co one oznaczają dla przeciętnego kierowcy? Opony z niskim ciśnieniem mogą spowodować wzrost zużycia paliwa nawet o 4% jak również skrócić okres żywotności opon o 45%. Opony mogą tracić od 3% do 6% ciśnienia miesięcznie, a kierowca nie jest w stanie tego zauważyć. Co więcej, opony z niskim ciśnieniem są istotnym czynnikiem  powodującym wypadki drogowe. Dlatego skonstruowano systemy , które na bieżąco mierzą ciśnienie w ogumieniu i w przypadku spadku ciśnienia informują o tym kierowcę.

Systemy dzielimy na pośrednie, które dokonują pomiaru poprzez system ABS oraz bezpośrednie , które wykorzystują czujniki zainstalowane wewnątrz kół pojazdu. Czujniki posiadają wewnątrz baterię która ulega zużyciu jak również narażone są na szkodzenia oraz działanie warunków atmosferycznych, powoduje to częste ich uszkodzenia i konieczność wymiany.

Sama wymiana to nie wszystko bo wymiana czujnika generuje konieczność jego zakodowania, jest to funkcja do której konieczne staje się wykorzystanie specjalnych urządzeń , które potrafią sklonować lub wygenerować losowo kod , który był przypisany do poprzedniego czujnika i jest zapisany w centralce samochodu, inne funkcje które umożliwia tester czujników TPMS jak na przykład AID sensor CUB
 http://www.dowarsztatu.com/product-pol-7704-Tester-czujnikow-TPMS-AID-CUB.html to:

Sprawdza działanie systemu w momencie przyjmowania od klienta
Sprawdza przyczyny zapalenia się kontrolki TPMS (analiza czujników)
Sprawdza ciśnienie w oponach bez pomocy manometrów
Sprawdza czujniki i stan baterii wewnętrznej bez demontażu opony
Przeprogramowanie kodu czujnika.
Odczyt/Kasowanie kodów błędów
Kontrola zwarć i niesprawności elektrycznych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz